Na zlepšenie našich služieb používame na tejto stránke súbory cookie. Potvrdením to prijímate. Ďakujeme. Viac informácií
OK


Ibištek krvavý

Herbár Tea Market: Ibištek krvavý

Rudý ibišek, Hibiscus sabdariffa, Karkadé

Ibištek krvavý je druh pôvodný Hibiscus, ktorý sa používa na výrobu lykových vlákien. Jedná sa o ročné alebo viacročné byliny. Známejší je však ako čajovina. Ibištek je známy aj ako Rosella pestrá.

Uplatnenie: Ibištek má antihypertenzívne vlastnosti. V prvom rade sa rastlina pestuje pre produkciu lykového vlákna zo stonky rastliny. Vlákno môže byť použité ako náhrada klasickej juty pri výrobe vrecoviny. Ibištek, konkrétne Rosella bol použitý v ľudovej medicíne ako diuretikum, mierne preháňadlo a liečbu srdcových a nervových ochorení a rakoviny. Červené kalichy rastliny sú vyvážané do Ameriky a Európy, kde sú používané ako prírodné farbivá potravín. Zelené listy sa používajú ako pikantná náhrada špenátu. Vo východnej Afrike je kalich ibišteka nazývaný Sudánsky, je čaj na zmiernenie kašľa. Šťavy so soľou, korením sa používajú ako liek na namrzenosť. Nahriate listy sa používajú na praskliny na nohách a na vredy (na urýchlenie dozrievania). Krém vyrobený z listov sa používa na vredy a rany. Semená nahrádzajú diuretiká a tonikum (olej uzdravuje rany na ťavách). V Indii odvar zo semien uľahčuje liečenie dyzúrie a bolestivé močenie ako aj mierne prípady dyspepsie.

Právna doložka: Všetky informácie o zdravotných a výživových tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných na internete a dostupnej literatúry z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny alebo výživových doplnkov prípadne jej liečivých účinkoch. Tento produkt je doplnok stravy. Nemá schválene liečivé účinky a nejedná sa o liek.

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

MTg4Mzg3N