Užitočné odkazy
Poštovné a platby Obchodné podmienky Zákaznícka sekcia Zabudli ste heslo? Veľkoobchod Osobný odber v Piešťanoch KontaktPlaťte u nás bezpečne
S Vami už od roku 2007. Ďakujeme.
TOVAR V AKCII
Artičok zeleninový, Cynara scolymus L.
Výskyt: Pravlasťou artičoky je severná Afrika. Do južnej Európy, kde sa dnes najviac pestuje, sa dostala pravdepodobne prostredníctvom Arabov už v 8. storočí. Artičoky sú obľúbenou zeleninou v oblasti Stredomoria. Artičoka je mohutná, trváca rastlina s rozvetvenou, až 160 cm vysokou stonkou. Listy sú kopijovité, ostnaté. Na konci stoniek sa diferencujú mohutné, dekoratívne úbory modrofialových kvetov. Artičoky sú citlivé na mráz, preto sa ich odporúča na zimu prikryť, alebo ich v jeseni vykopať a nechať prezimovať v tmavej, chladnej miestnosti.
Kvitnú: V júli – auguste; plodom je nažka s chocholčekom.
Uplatnenie: Drogou sú usušené listy, ktoré sa zbierajú v období plného kvitnutia a korene, ktoré sa vykopávajú v jesennom období. Sušia sa pri teplotách do 40 stupňov Celzia. Koreňová aj listová droga obsahuje predovšetkým cynarín, triesloviny, flavonoidy, inulín, sliz, organické kyseliny a vitamíny A a B. Na terapeutické účely sa používajú aj listy a korene príbuzného druhu - artičoky kardovej (Cynara cardunculus L.). V súčasnosti sa artičoka pestuje a konzumuje predovšetkým pre svoje priaznivé účinky pri ochoreniach pečene a žlčníka. Artičoka znižuje aj hladinu krvných tukov, hlavne cholesterolu. Okrem celkového metabolického účinku je známy aj jeho priaznivý vplyv pri cukrovke a alergiách. Niektoré zdroje uvádzajú aj pozitívny vplyv na alergie, aj rôzne ekzémy. Podporuje produkciu tráviacich enzýmov. Jedia sa dužinaté listene a kvetné lôžka. Dokonale očistené, sa upravujú rôznym spôsobom, najčastejšie ako šalát s citrónom a olejom.
Zaujímavosť: V starovekom Grécku a Ríme sa jedla varená s pikantnými omáčkami. Ako lahôdková zelenina sa v stredoveku podávala na šľachtických hostinách.
Právna doložka: Všetky informácie o zdravotných a výživových tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných na internete a dostupnej literatúry z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny alebo výživových doplnkov prípadne jej liečivých účinkoch.