Užitočné odkazy
Poštovné a platby Obchodné podmienky Zákaznícka sekcia Zabudli ste heslo? Veľkoobchod Osobný odber v Piešťanoch KontaktPlaťte u nás bezpečne
S Vami už od roku 2007. Ďakujeme.
TOVAR V AKCII
Broskvoň obyčejná, Prunus persica, syn. Persica vulgaris, Broskyňa (broskva)
Výskyt: Broskyňa je druh ovocia zo skupiny kôstkovice, ktorý rastie na strome broskyňa obyčajná. Broskyne sa pôvodne začali pestovať v Číne asi pred 4 tisíc rokmi, najmä v provinciách Chu-Peh a Š'čuan odkiaľ sa šírili do celého sveta po hodvábnej ceste postupne cez Perziu, kde skoro udomácnili ako kultúrne ovocné dreviny. Perzia bola dlho považovaná za vlasť broskýň, v Ríme sa nazývali perzské jablká (mala persica). Tak vzniklo neskoršie pomenovanie rodu - Persica. Broskyne sa v Ríme rýchlo rozšírili, Rimania ich rozšírili do Gálie (dôkazom sú broskyňové kôstky v archeologických nálezech). V 10. storočí sa broskyne dostali do Anglicka. V 17. storočí sabroskyne vďaka vysťahovalcom dostali do Ameriky, kde v Texase v Kalifornii našli výhodné klimatické podmínky. V súčasnosti je najväčším producentom broskýň Taliansko a Španielsko.
Uplatnenie: Plod je zvyčajne v tvare nepravidelnej gule, ktorá je rozdelená viditeľnou ryhou na dve nerovnaké polovice. Plod obsahuje až 88% vody, 9% cukrov a je bohatým zdrojom minerálov a vitamínov (draslík, vápnik, sodík, železo, zinok, horčík a niacín; provitamín A, vitamín C a vitamín B3. Ich konzumácia nie je náročná na tráviacu sústavu, pretože obsahujú šťavy, ktoré majú blahodárny vplyv na vylučovanie až ľahko preháňací účinok vďaka obsahu látok, ako je napríklad kyselina listová. Broskyne sa delia na dve veľké skupiny: oddeliteľné od kôstky - dužina sa dá veľmi ľahko separovať od kôstky bez toho, aby sa dužina na nej zachytávala a neoddeliteľné od kôstky - dužina sa nedá ľahko oddělit. Zvláštny druh broskýň sú nektarinky. Ide o tzv. nepravé broskyne, ktoré na rozdiel od pravých broskýň nemajú ochlpenie. Jej povrch je absolútne bez akéhokoľvek ochlpenia, čo je jasne rozoznateľné pri pohľade i dotyku. Broskyne sa využívajú ako významná aromatická zložka v potravinárskom priemysle pre svoju príjemnú chuť, ktorá je pomerne obľúbená. Využívajú sa u sladkých štiav pre riedenie s vodou, ako príchute u minerálok, limonád, žuvačiek, čajov atď. V niektorých prípadoch sa využívajú aj v kozmetike a to ako pre aromatickú vôňu tak aj pre omladzujúci účinok v podobe pleťových masiek, kedy sa využíva dužina. Z jadier broskýň (bohatých na enzýmy) sa lisuje aromatický olej, pridávajú sa do rôznych mastí a drvené kôstky sú súčasťou telového pílingu. Broskyňa sa tiež používa na výrobu destilátov.
Zaujímavosť: V Japonsku je rozprávkový hrdina Momotaro, ktorý sa údajne narodil z veľkej broskyne, ktorá priplávala po vode.
Broskyne sú vo veľkom množstve kultúr často spájané so symbolom ženskosti, výklad vychádza pravdepodobne z tvaru plodu, kde sú dve časti od seba oddelené menšou ryhou, ktorá pripomína jednu z obdivovaných súčastí (spravidla mužmi) ženského tela.
Upozornenie: Výskum dr. Krebsa potvrdil, že jadrá broskýň obsahujú vitamín B17 (amygdalin, v alternatívnej metabolickej terapii zameranej na niektorý typ rakoviny), ale zároveň upozornil, že príliš veľa jadierok môže vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky. Táto prírodná potrava by mala byť konzumovaná v biologicky racionálnom množstve (nie viac ako 30 až 35 jadierok denne).
Právna doložka: Všetky informácie o zdravotných a výživových tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných na internete a dostupnej literatúry z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny alebo výživových doplnkov prípadne jej liečivých účinkoch.
Nebol zatiaľ pridaný žiadny názor. Pridajte svoj názor alebo dotaz ako prvý. |